16 tisíc přestupků za rok! Koloběžky a kola komplikují život pražským strážníkům

Přes 16 tisíc přestupků a více než 3,5 milionů korun vybraných na pokutách. Taková je bilance pražských cyklistů a koloběžkářů za rok 2022. Začátek letošního roku přitom už naznačuje, že na jeho konci tato statistika bude dost obdobná. Proč tomu tak je? Zejména koloběžkáři totiž často nevnímají fakt, že musejí dodržovat stejná pravidla silničního provozu jako jejich kolegové na kolech. V důsledku toho přibývá nejen vážných nehod, ale i takových, které končí smrtí účastníků.

Zdroj: Shutterstock

Praha není rozhodně jediným městem, které se se stoupajícím počtem závažných nehod koloběžkářů a cyklistů musí potýkat. Vzhledem k tomu, že tyto přepravní prostředky zažívají boom po celém světě, situace začíná být na mnoha místech kritická. Obce ani národní vlády často reagují se zpožděním a představená pravidla navíc často řeší jen některé problémy založené na kazuistikách. Pražská čísla – přes 16 tisíc přestupků a více než 3,5 milionů korun na pokutách – proto nejsou ničím neobvyklým

„Za první měsíc letošního roku jsme zjistili 648 přestupků, za které jsme uložili 268 pokut ve výši 181 400 korun, 21 přestupků jsme předali správnímu orgánu a ve zbývajících případech postačila domluva," komentovala aktuální data mluvčí městské policie Irena Seifertová pro zpravodajský portál Deník.cz. Zdá se tedy, že je liché předpokládat, že by se na pražských chodnících a silnicích něco letos zásadně změnilo.

Pravidla v Česku jsou přitom velmi benevolentní. Po uživatelích koloběžek není vyžadováno řidičské oprávnění a jediným omezením tak je povinnost nosit bezpečnostní helmu, která se ovšem vztahuje jen na jezdce do 18 let. Znalost silničních pravidel vztahujících se na cyklisty je tak nezbytným minimem, které se po koloběžkářích vyžaduje. Přesto tvoří velkou část ze 7 tisíc pokut, které dopravní policisté v Praze během roku 2022 uložili.

Vůbec nejčastěji trestají jízdu po chodníku, po přechodu pro chodce, v protisměru, anebo ignorování dopravního značení. Koloběžkář tak na místě může zaplatit pokutu až 2 tisíce korun. Pokud je souběžně pod vlivem alkoholu nebo drog, může se bloček vyšplhat až na 20 tisíc korun.

Další články