Zlozvyky při jízdě na koloběžce

Uživatelé koloběžek nejsou na rozdíl od řidičů automobilů chráněni samotným dopravním prostředkem, který k přepravě využívají. Právě proto by měli být koloběžkáři při jízdě obzvlášť obezřetní a vyvarovat se těchto následujících tří zlozvyků, které mohou ohrozit jak je samotné, tak okolí…

Telefonování

Dlouholetý neduh mezi řidiči všemožných vozidel se bohužel rozšířil i mezi koloběžkáře. Ačkoliv první jmenované skupině za tuto činnost mohou přibýt trestné body na jejich řidičských průkazech, té druhé nic obdobného nehrozí. To ale neznamená, že by měli uživatelé koloběžek za jízdy volně telefonovat –⁠ ba naopak.

Různé studie totiž hovoří o tom, že volání během jízdy –⁠ ať už za volantem, na kole, nebo na koloběžce –⁠ výrazně snižuje vaši rychlost reagovat, a to podobně, jako kdybyste měli v krvi přibližně 0,8 promile alkoholu. Proto případný hovor vždy odložte až do okamžiku, kdy budete moci zastavit na bezpečném místě.

Kontrolování mobilu

Jedná se o nešvar moderní doby –⁠ zvyk, který mnozí z nás dělají automaticky a nevědomky. Ovšem pokud jste účastníkem silničního provozu, nemělo by vás ani napadnout vzít do ruky mobilní telefon. Neustálé sledování toho, co se děje před vámi, případně ve vašem okolí, je totiž pro zachování maximální možné bezpečnosti jízdy naprostou nutností. I chvilková nepozornost, zaviněná mrknutím na displej vašeho smatphonu, může mít fatální následky.

Poslouchání hudby ve sluchátkách

Mnozí by si mohli myslet, že na poslouchání muziky při jízdě na koloběžce není nic špatného. A zprvu tato myšlenka i dává smysl –⁠ vždyť skoro všichni běžci dělají přeci úplně to samé.

Háček ale tkví v tom, že běžci nejsou na rozdíl od koloběžkářů účastníky silničního provozu, a když už se pohybují ve městě (čemuž se většina z nich vyhýbá, jak jen to je možné), obvykle tak činí mezi chodci. Oproti tomu koloběžky se pohybují po stejných pozemních komunikacích jako automobily. Přeslechnutí zatroubení či jiných zvuků, které by vás upozornily na situaci ve vašem bezprostředním okolí, může vést ke vzniku nebezpečných situací, kterým se dalo snadno předejít.

S hudbou v uších navíc neuslyšíte ani zvuky, které váš dopravní prostředek vydává. Můžete si tak například nevšimnout určitých nastupujících technických potíží a podobně. Sečteno a podtrženo, používat sluchátka při jízdě na koloběžce rozhodně nedoporčujeme. Obzvláště špatnou volbou jsou pak ta s aktivní izolací vnějších zvuků.

Další články