Základní bezpečnostní prvky při jízdě na koloběžce

Základní bezpečnostní prvky při jízdě na koloběžce Před jízdou na koloběžce nejprve překontrolujte pevné uchycení kol, zvláště pokud ji často převážíte rozloženou. Seřiďte si také ideální výšku řídítek, a přestože se pláště na koloběžce příliš neopotřebovávají, raději je zkontrolujte. Také se koukněte, zda máte řádně nahuštěné pneumatiky. Pro vaši bezpečnost je pak zásadní mít v dobrém stavu brzdy. Péče o ně se liší podle typu a o seřízení se nebojte požádat odborníky v nejbližším cykloservisu.

Přilba

Cyklistická přilba by měla být povinnou výbavou pro každého jezdce – tedy nejen pro děti. Při jízdě z kopce snadno překročíte i rychlost 50 km/h. Mezi helmami je velký výběr od běžných cyklistických po freestyle modely. V neposlední řadě se vyrábějí různé designové helmy do města, které mohou být nakonec i vhodným doplňkem k vašemu outfitu, což mnozí zajisté ocení. V první řadě však dbejte na správnou velikost a na správné seřízení, aby vám helma skutečně seděla tak, jak má.

Rukavice

Ačkoliv by to mnozí nepředpokládali, po cyklistické helmě jsou rukavice druhým nejdůležitějším bezpečnostním prvkem, neboť většina pádů z koloběžky je právě na ruce. A platí, že je lepší mít roztrhané rukavice než rozedřené ruce. V neposlední řadě tlumí otřesy z předního kola a zajišťují tak při jízdě vyšší komfort.

Brýle

Brýle slouží především jako ochrana před hmyzem. Zejména při jízdě z kopce ve vysoké rychlosti může být letící hmyz nepříjemnou komplikací. Zároveň slouží jako ochrana před slunečními paprsky, a tak by měly být povinnou výbavou každého koloběžkáře.

Reflexní prvky

Pro větší bezpečnost při jízdě je doporučeno mít na sobě co nejvíce reflexních prvků. Je velice důležité, abyste byli viděni na co největší vzdálenost. Dnes jsou již některé pláště samy o sobě reflexními proužky opatřeny. Dobře vám také poslouží reflexní vesta přes oblečení a reflexní pásky na ruce i nohy.

Osvětlení

Přední světlo bez problému přiděláte na řídítka. Při horší viditelnosti je lepší si „přísvítit“ ještě čelovkou upevněnou na helmě. Se zadním světlem je to horší –⁠ na zadní vidlici si přidělané světlo snadno ukopnete. Vhodnější je umístit zadní blikačku na helmu (některé helmy už mají světlo integrované), případně na batoh za zádech nebo na jinou viditelnou část oblečení.

Další články