V Českých Budějovicích už nechce žít každý. Ve městě se odehrály děsivé nehody na koloběžkách.

Před každou jízdou na koloběžce většinou řešíme hlavně to, zda se na ní chováme bezpečně. Každý výjezd s sebou samozřejmě nese určitá rizika. Ty ale dokážeme minimalizovat správně zvolenými ochrannými prostředky a dodržováním základních pravidel silničního provozu, která platí jak pro cyklisty, tak pro uživatele koloběžek. Často diskutovaným tématem je jízda na e-koloběžce ve dvou – lze ji provozovat bezpečně?

Začátkem června jely dvě mladé dívky v Českých Budějovicích na sdílené koloběžce. Na cyklostezce se střetly s protijedoucí cyklistkou, která utrpěla zranění hlavy. Aniž by zraněné ženě poskytly první pomoc a nehodu ohlásily, s koloběžkou od nehody ujely. O pár dnů později, opět v Českých Budějovicích, jela pro změnu posádka dvou mladých chlapců, kdy se řidič plně nevěnoval řízení a srazil chodce, který šel při pravém okraji cyklostezky. Ten se po pádu těžce zranil a musel být transportován do nemocnice.

K další dopravní nehodě dvou jezdců na elektrokoloběžce vyjížděli v půlce července záchranáři v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. Při nehodě se zranili muž i žena, kteří na ní jeli. Oba skončili v nemocnici – muž s lehčím zraněním, žena s poraněním hlavy. „Lehce zraněného muže, který měl pouze oděrky, převezla do nemocnice sanitka. Ženu musel s vážnějším zraněním transportovat vrtulník,“ informoval mluvčí záchranky na Vysočině Petr Janáček. Ten také na sociální síti upozornil, že muž měl přilbu, zatímco žena nikoli.

Vážná dopravní nehoda se stala také začátkem září v České Lípě. Dvě dívky jely po chodníku na elektrokoloběžce, kde srazily starší ženu. Pětasedmdesátiletá seniorka utrpěla středně těžká zranění. Dívky neměly žádné ochranné prostředky, navíc byly nepozorné a nestihly se včas vyhnout seniorce, do níž zezadu narazily. Pro seniorku musela přijet záchranná služba, načež byla hospitalizována.

Shutterstock.com(zdroj: shutterstock.com)

Během pár měsíců u nás bohužel došlo k několika dalším vážným nehodám, přičemž na vině byla právě jízda na koloběžce ve dvou. Podobných nehod stále přibývá. To je smutná realita a dost možná máte i ve svém okolí někoho, kdo jízdu ve dvou banalizuje a na koloběžce jezdí společně se svým kamarádem či rodinným příslušníkem. I když se to může zdát zábavné, jízda ve dvou je skutečným hazardem se zdravím a v extrémních případech i se životy. Běžná e-koloběžka je konstruovaná tak, aby umožnila jízdu pouze jedné osobě – už to by vás od společné jízdy mělo spolehlivě odradit. To platí pro nastavení, výkon motoru, odpružení, ale i nosnost pneumatik. Místo pro řidiče je navíc poměrně skromné a další osoba může zásadně ohrozit šoféra při manévrování.

 

Situaci komplikuje fakt, že přesná evidence nehod koloběžek prakticky neexistuje. Policie totiž u nehod vykazuje pouze kategorii „cyklo“, kam spadají běžná kola, koloběžky, e-koloběžky i elektrokola. I tak lzekonstatovat, že pražská zdravotní záchranná služba v letošním roce zasahovala u několika desítek událostí spojených s jízdou na koloběžce. Zatímco v roce 2015 bylo v Pra ze evidováno 16 nehod, které měly souvislost s koloběžkami, v roce 2022 již šlo o 92 zásahů.

 

Ze všech těchto informací vyplývá jednoduchý závěr. Nestyďte se odmítnout odvézt své přátele na koloběžce, protože bezpečnostní rizika s tím spojená za to určitě nestojí. Kdybyste se chtěli dozvědět více ze světa koloběžek a e-koloběžek, včetně užitečného desatera bezpečné jízdy, nezapomeňte navštívit stránky projektu Nejsme z plechu, za kterým stojí Česká kancelář pojistitelů, na adrese www.nejsmezplechu.cz.  

Další články