Tragická nehoda: studentku (18) na koloběžce vymrštily do vzduchu dveře auta, pak ji přejel autobus

Jízda na elektrokoloběžce se může pekelně vymstít. I když sami pamatujete na všechny bezpečnostní poučky. Koloběžkáři jsou totiž v provozu velmi ohroženou skupinou, o čemž se nejhorším možným způsobem přesvědčila oběť drastické dopravní nehody z konce loňského října.

Jedna z nejvíce nechvalně proslulých dopravních nehod se stala v říjnu 2021, kdy zemřela řidička elektronické koloběžky. Ze stroje ji srazil nepozorný řidič osobního auta, který zrovna vystupoval a koloběžkářky si nevšiml. Příběh měl ovšem smutnou dohru, protože oběť by v této fázi asi pořád vyvázla „jen“ s pár přeraženými obratli. Po dopadu ji ovšem smetl projíždějící autobus, který tak osud ubohé dívky zpečetil.

Podobných případů závratným způsobem přibývá. Vezměme si například hrozivé statistiky z Turecka – koncem minulého měsíce se tam obyčejná cesta ze školy změnila v tragédii. Smutné na tom je, že se oběti na cestě chovaly prakticky podle učebnice. Stačil jediný nepozorný řidič, který se po silnici řítil jako blázen a dvě dívky z vypůjčené e-koloběžky srazil a odmrštil na vozovku.

Letos v dubnu mrtvý středoškolák po srážce e-koloběžky s osobním automobilem. V červenci mrtvá třiadvacetiletá tanečnice přímo uprostřed Istanbulu. A hned v srpnu další smrtelná nehoda, při které zahynul turista v oblíbeném přímořském letovisku Antalya. Případy se podobným způsobem množí i v jiných státech po celém světě.

Oběti si ve všech případech počínaly svědomitě. Jejich osudy zpečetil ale fakt, že zákonodárci zvesela specifika koloběžek v dopravě ignorují, jen horko těžko pak mohou stejné očekávat po obyčejných řidičích. Nejprve je tedy třeba určit pravidla, pak teprve můžeme házet obvinění na jednotlivé účastnících silničního provozu.

 

Další články