Smrtelná nehoda na Kladensku. „Neviditelný“ jezdec na elektrokoloběžce nepřežil srážku s autobusem

Rostoucí popularita elektrokoloběžek v Česku si začátkem týdne vyžádala další oběť. Šlo o dvaašedesátiletého muže, který na Kladensku v noci z neděle na pondělí zemřel pod koly autobusu. Na tragédii je nejsmutnější fakt, že se jí dalo lehce předejít – uživatel elektrokoloběžky totiž neměl nasazenou přilbu a v rozporu se silničními pravidly nebyl pořádně osvětlen.

Zdroj: Policie ČR

K celé kolizi elektrokoloběžky a autobusu došlo v pondělí 13. února přibližně v půl páté ráno na trase spojující obce Smečno a Kačice. Padesátiletý řidič autobusu zasahujícím policistům potvrdil, že jezdce na elektrokoloběžce přehlédl a srazil jej. Na místo byl přivolán i vrtulník záchranné služby, ale jelikož byl muž již na místě mrtev, byl vzápětí odvolán.

Zdroj: Policie ČR

„Muž na elektrokoloběžce měl tmavé oblečení a na silnici byl neviditelný. K nehodě byl povolán také vrtulník záchranné služby, ale byl odvolán, protože muž zemřel,“ potvrdila serveru Novinky.cz policejní mluvčí Michaela Richterová. Ač policisté příčiny nehody ještě prošetří, jeví se jako pravděpodobné, že hlavním důvodem bylo pochybení koloběžkáře, který na sobě neměl žádné reflexní prvky. Šofér autobusu, který jel ve voze sám, vyvázl bez zranění.

Navzdory tomu, že si česká legislativa neví s koloběžkami a jejich elektrickými variantami pořádně rady, aplikují se na ně přiměřeně pravidla silničního provozu vztahující se na cyklisty. To znamená, že pro ně taktéž platí povinnost osvětlení při snížené viditelnosti, naprostým tabu je pak jízda pod vlivem alkoholu. Bezpečnostní přilby musí bezpodmínečně nosit všichni jezdci do 18 let. Vzhledem k počtu přibývajících smrtelných nehod by možná bylo namístě – v souladu se stávajícím doporučením Policie ČR – jejich nošení nařídit všem.

Další články