Jak se správně obléknout na koloběžku a být vidět v provozu?

Vážné dopravní nehody, kterých jsme svědky každý den, se nevyhýbají ani uživatelům koloběžek. Ačkoliv je dozajista nejúčinnějším doplňkem do tmy reflexní vesta, někdy může pomoct alespoň i výraznější barva oblečení.

Řidiči, kteří byli v minulosti účastníky podobných nehod, se shodují na jednom –⁠ jezdce viděli buď příliš pozdě, nebo vůbec. Přitom lze viditelnost zvýšit různými způsoby, a každý si tak může vybrat, jaký konkrétně je mu nejmilejší. Tím nejjednoduším je asi pořízení všelijakých doplňků, díky nimž vás nikdo nepřehlédne. Použít můžete ty z fluorescenčních materiálů, které pomohou řidičům vás uzřít ve dne i za šera, nebo dobře známé reflexní doplňky, jejichž použití přináší největší účinek pod rouškou noci.

Dalším způsobem, jak se preventivně chránit v provozu, je vybrat vhodnou barvu oblečení. Nejhorší volbou je, relativně pochopitelně, černá. Jezdec v této barvě totiž nebude vidět de facto vůbec. Jen o málo lépe je na tom modrá. Nejlepší volbou jsou tak módní kreace v odstínech žluté a bílé.

U koloběžek jsou také extrémně důležitá světla. Vepředu byste měli mít obyčejné bílé světlo, vzadu na helmě (či kdekoliv jinde na viditelném místě zezadu) se pak hodí umístit červená blikačka.

Nejvhodnějším doplňkem ze všech je pak jednoznačně relfexní vesta. Ta odráží světla aut nazpět až do vzdálenosti 200 metrů, takže pravděpodobnost, že by řidič nestihl zareagovat či si vás vůbec nevšiml, je mizivá.

Další články