Jak vybrat koloběžku pro děti a připravit je na první jízdu?

Ačkoliv se koloběžky v posledních letech rozšiřují i mezi starší generace, stále platí, že se jedná o oblíbenou zábavu mezi dětmi. Kromě toho také rozvíjeí jejich motoriku a procvičují rovnováhu. Vybrat správnou koloběžku pro vaši ratolest ale může být občas řádně tvrdým oříškem. Jisté je jedno –⁠ každé dítě je jiné, takže pro výběr správného typu tohoto dopravního prostředku je nutný individuální přístup.

Přiměřená velikost

Úplným základem je zakoupit takovou koloběžku, která odpovídá věku a momentální velikosti dítěte. Častou chybou je koupení větší s tím, že vašemu potomkovi déle vydrží. S rozměrnější koloběžkou se totiž obtížněji manipuluje, což může vést k tomu, že dítě na jízdu na ní zanevře úplně.

Problematika kol

Obecně se za bezpečnější považují koloběžky s nafukovacími koly. Ty sice váží o něco více než menší, skládací modely, na druhou stranu si ale poradí s jakýmkoliv terénem či nerovností. Jízda na nich je navíc velice plynulá –⁠ pokud si tedy dáte pozor na kvalitu ložisek a správné nahuštění pneumatik. Malé koloběžky s kolečky z PU gumy jsou sice skladnější, ovšem dá se s nimi jet jen po hladkých terénech.

Stupátko

Výška

Ta by měla být hlavním parametrem při vybírání. Ideálem je nášlapná výška okolo 7 centimetrů. Obecně pak platí, že čím výše je stupátko situováno, tím větší dřep je třeba udělat při odrazu a o to dříve budou pak dítě bolet nohy.

Délka a šířka

Stupátko by pochopitelně mělo být dost dlouhé pro to, aby se na něj vešla jedna noha. Příliš široké stupátko působí komplikace při odrážení, příliš dlouhé pak snižuje obratnost koloběžky. Pokud vyberete model se stupátkem širokým akorát na velikost boty a 35 centimetrů dlouhým, neměli byste udělat chybu.

Ložiska

Ta určují lehkost, s jakou se bude koloběžka pohybovat. Obecně při výběru ložisek platí, že ta finančně nákladnější budou i kvalitnější.

Výška řídítek

Minimální a maximální výška řídítek mohou být dobrými indikátory toho, jak dlouho dítěti koloběžka vydrží. S řídítky se dá zpravidla pohybovat použitím imbusového klíče, zvládnout by to měl tedy skoro každý.

Brzdy

Zde je nejdůležitější dbát na to, aby byla koloběžka vybavena minimálně jednou kvalitní brzdovou páčkou, na níž dítě bez potíží dosáhne.

Jak připravit dítě na bezpečnou jízdu?

Základem je pochopitelně vybrat model odpovídající jak věku, tak velikosti dítěte. Přidanou hodnotou pak mohou být reflexní prvky a ergonomická madla. Doporučují se též koloběžky se zapuštěnými šrouby, aby se předešlo nepříjemným poraněním.

Váha koloběžky by neměla přesahovat 7 kg, nášlapná výška pak 7 cm. Dítě musí být dost silné na to, aby stroj dovedlo za každých podmínek ovládat, což obvykle nastane po dovršení čtvrtého roku věku.

Je také potřeba nechat dítěti dost času na vyzkoušení nové koloběžky. Koordinace těch nejmenších totiž není nejlepší, proto na nic nespěchejte a nechte svoji ratolest se s novou hračkou pomalu seznamovat.

Pro vyhnutí se přetížení jedné strany těla s pokuste i natrénovat střídání odrazových nohou. S tím mají ale dost často problém i zkušení jezdci, takže pokud se vaší ratolesti nebude dařit, nezoufejte.

Před jízdou pak vysvětlete dítěti techniku jízdy, jak dělat oblouky v zatáčkách a podobně. Varujte jej, že stočení řídítek do ostrého úhlu může často vést ke ztrátě stability a pádu.

Po případné úpravě výšky řídítek zkontrolujte pečlivé utažení všech šroubů. Ujistěte se také, jestli jsou pevně uchycena kola, a to hlavně v případě, že koloběžku často převážíte rozloženou.

V neposlední řadě se pak postarejte o to nejdůležitější –⁠ bezpečnostní prvky. Pevně utažená a dobře sedící přilba je nutností, stejně jako reflexní vybavení jak pro samotného malého jezdce, tak pro jeho stroj.

Další články