Lékařská studie: 5 nejčastějších typů zranění na koloběžkách

Unikátní studie odhalila pět nejběžnějších zranění, která utrpí lidé po pádu z koloběžky. Některá drobnější zranění můžete vyléčit sami, jindy je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Protože koloběžky neposkytují jezdci žádnou ochranu, děsivá zranění hlavy i končetin jsou téměř na denním pořádku.

 

Po pádu z koloběžky lidé často utrpí otřes mozku, mnohdy vede náraz i ke ztrátě vědomí. Po procitnutí se člověk může potýkat s nevolností vedoucí ke zvracení, dezorientací i závratěmi. Pokud na sobě po pádu pocítíte tyto příznaky, je potřeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

otřes mozku po pádu z koloběžky

 

Druhým nejčastějším typem zranění je zlomenina. Při pádu máme tendenci pod tělo nastavit ruce, které tak přicházejí do kontaktu s vozovkou jako první a tlumí náraz. Ten ale kosti nevydrží a pod enormním tlakem se zlomí. Často lékaři musí pacienty operovat, zejména pokud utrpí otevřenou zlomeninu, která se bez lékařského zásahu nezahojí.

fraktury po padu z koloběžky

 

Velmi bolestivým zraněním je takzvané podvrtnutí. Jedná se o natržení vazů, které spojují kosti s klouby. To způsobuje zraněnému extrémní bolest, a pokud je postižena dolní končetina, člověk je prakticky zbaven schopnosti chodit.

podvrknutí na koloběžce

 

Po pádu na tvrdý povrch vznikají na těle pohmožděniny vlivem vnitřního krvácení. Projevují se otoky, dlouhotrvající bolestí a sníženou pohyblivostí postižené části.

 

Při nárazu na ostrý předmět může člověk utrpět tržnou ránu. V malém rozsahu nemusí jít o závažný problém, ovšem pokud v případě větších ran nedojde k zastavení krvácení, může to mít pro raněného fatální následky.

 

Pokud se chcete vyhnout těmto nepříjemným zraněním, dodržujte pravidla bezpečné jízdy a  vybavte se bezpečnostními prvky, o kterých se dočtete v tomto článku: https://www.nejsmezplechu.cz/zakladni-bezpecnostni-prvky-pri-jizde-na-kolobezce/ .

Další články