5 největších chyb koloběžkářů v silničním provozu

Nějaké té chyby se na silnici dopustí každý, uživatele koloběžek nevyjímaje. Právě na tuto skupinu účastníků provozu a to, čeho by se její příslušníci měli vyvarovat, se zaměřuje tento článek v podobě přehledu pěti nejčastějších chyb, které v silničním provozu činí.

Nedávají najevo, kam odbočují

Většina cyklistů si snad již zvykla předem ukazovat rukou, kam plánují zahnout. Jezdci na koloběžce by měli v případě změny směru jízdy udělat to samé –⁠ obzvláště z toho důvodu, že následky případné srážky s automobilem, která v opačném případě může nastat, mohou být i fatální.

Jezdí bez helmy

Helma sice pro dospělé koloběžkáře nepatří mezi povinnou výbavu, to ovšem v žádném případě neznamená, že by neměla být používána. Zranění hlavy totiž patří mezi ty nejvíce nepříjemné a právě přilba vás před nimi ochrání buď úplně, nebo alespoň zmírní jejich vážnost.

Nepoužívají nebo vůbec nemají zvonek

Ač se to některým nemusí pozdávat, i na koloběžce má zvonek své opodstatnění. Včasné upozornění o vaší blízkosti pro chodce, cyklisty, či jiné jezdce na koloběžce před vámi může totiž zamezit nepříjemným kolizím.

Nejsou vidět

Světla, reflexní prvky i vesta by měly patřit do výbavy každého koloběžkáře. Obzvláště při jízdě ve tmě se jedná o klíčové doplňky, díky kterým můžou všichni účastníci provozu předejít případné nehodě.

Jezdí pod vlivem

Dost možná máte i ve svém blízkém okolí známé, kteří jsou přesvědčeni, že i pár piv jejich schopnosti zapojit se do provozu neovlivní. Opak je ale pravdou. Nejen, že jízdou po požití alkoholu porušujete zákon, ale navíc tím ohrožujete jak sebe, tak okolí. I malé množství jakékoliv omamné látky totiž výrazně zhoršuje vaši schopnost rychle reagovat.

Další články