Tři muži jeli na jedné koloběžce. Jízdu přerušila až policie

Problém s jízdou ve dvou na jednom kole či koloběžce je současným nechvalným trendem, se kterým se potýká většina (nejen) českých měst. V listopadu byl však v Českých Budějovicích zachycen případ třech jezdců na jedné koloběžce!

Tři muži se rozhodli si v centru Českých Budějovic udělat vyjížďku na elektrické koloběžce. Bohužel nedbali na pravidla a místo tří strojů využili pouze jeden. Situaci zachytil kamerový systém, načež se strážníci vydali cestou, kam měli mladíci namířeno, aby je dopadli. Když se s nimi střetli, na koloběžce už jeli jen dva, ovšem i to je dle platných pravidel přestupkem. Oba pětadvacetiletí muži byli pokutování. Zatímco jeden zaplatil pokutu hned na místě, druhý s přestupkem nesouhlasil, načež se bude případem zabývat příslušný správní orgán.

Pravidla pro (elektronické) koloběžky jsou však stejná jako pro cyklisty – pokud nemají maximální rychlost přesahující 25 km/h a výkon nad 1 kW. Mezi taková pravidla patří i zákaz jízdy ve dvou, ale třeba i zákaz často se objevující jízdy po chodníku nebo jízdy za snížené viditelnosti bez osvětlení.

V Českých Budějovicích se rozhodně nejedná o ojedinělý případ. Avšak i přes snahy města je potřeba problém řešit spíše na celostátní úrovni a zpřísnit pravidla pro užívání těchto strojů. Výsledná zodpovědnost je však na samotných řidičích koloběžek, kteří by měli dbát na bezpečí sebe i lidí okolo.

Další články