Kde správně parkovat e-koloběžky?

Sdílená mobilita patří mezi konstatně se rozvíjející trendy, a to hlavně ve větších městech. E-koloběžky jsou jedním z pilířů tohoto vývoje. Někteří lidé je však po použití bohužel parkují na nevhodných místech a my pevně věříme, že tento článek bude osvětou, po níž bude mít každý čtenář jasno, jak na to.

Problematika sdílených koloběžek

Elektrické koloběžky bezesporu představují rychlý, zábavný a ekologický způsob pohybu po městě. Mají ale i své stinné stránky –⁠ lidé je totiž často zanechávají na místech, kam jednoduše nepatří, což u ostatních obyvatel města vede ke tvorbě negativního obrázku o koloběžkách. Společnosti, poskytující tuto službu, jako například Bolt nebo Lime, se proti tomu snaží bojovat. Jako hlavní zbraň používají určení zón, mimo které stroj nelze zanechat. I v jejich rámci ale mohou být koloběžky zaparkovány jen na místech, kde nebudou ostatním překážet.

Parkovací zóny

Ideální možností je samozřejmě opustit koloběžku přímo v oblasti, která je tomu určená a kde se podobné dopravní prostředky již nachází. Mezi daší velice přijatelné varianty se řadí zaparkování koloběžky poblíž stojanů na kola, nejlépe taktéž sdílená. Případný zájemce si tak bude na jednom místě moci vybrat z více dopravních prostředků ten preferovaný.

Používejte stojánek

Ať už půjčenou koloběžku zanecháte kdekoliv, zajisté ji zaparkujte za pomoci stojánku a nenechávejte ji pouze opřenou např. o stěnu. Hrozí totiž riziko jejího pádu na zem, což potenciálně může ztěžovat život chodcům v okolí.

Nikoho neomezujte

První věcí, co udělat před zaparkováním, je určitě promyslet, zda-li na daném místě stojící koloběžka nemůže někomu potenciálně vadit –⁠ ať už by se mělo jednat o chodce, cyklisty, poblíž parkující auta nebo vlastně úplně kohokoliv.

Vyhněte se chodníkům

Mezi nepsaná pravidla se také řadí neparkovat v oblasti chodníků, obzvláště v jejich prostředku. I když se to může zdát naprosto samozřejmé, mnoho lidí na to zapomíná –⁠ ať už ze spěchu, nebo z nedbalosti.

Neparkujte poblíž vodících linií pro nevidomé

Vodící linie pro zrakově indisponované možná mnozí z nás ani nevnímají, ovšem určitě bychom na ně měli pamatovat před zaparkováním e-koloběžky. Případná nečekaná překážka na cestě může totiž slepci značně zkomplikovat cestu a vést k úrazu.

Nechte zeleň zelení

Jelikož je ve městech přírody pomálu, není žádoucí zanechávat koloběžky na travnatých plochách, které se ve městech nachází. Může dojít jak k poškození travnaté plochy, tak poškození stroje. Raději proto zvolte vhodnější místo.

Nezabírejte zastávky MHD

Někteří z uživatelů si zvykli parkovat půjčené e-koloběžky v oblasti zastávek MHD, což ale také není optimální možností. Dost často tak překáží lidem čekajícím na příjezd autobusu či tramvaje.

Pozor na zatáčky či nepřehledné úseky

Koloběžka by měla být v místě, kde čeká na dalšího uživatele, vidět ze všech stran. Je to z toho důvodu, aby se předešlo tomu, že o ni po zatočení za roh nepozorný chodec zakopne a ublíží si.

Další články