Hříchy českých koloběžkářů. Vozítka lákají opilce, nepozorné řidiče i milovníky nebezpečné spolujízdy!

Koloběžkáři mají rádi hlavu v oblacích. I v české kotlině se poslední dobou množí případy úplně zbytečných nehod, které spojuje to, že si uživatelé koloběžek asi myslí, že pro ně žádná pravidla neplatí. Tato vozítka tak často lákají opilce, nepozorné řidiče nebo party kamarádů, kteří se rádi hecují. Nehody pak na sebe nenechají dlouho čekat.

Bizarní nehodu koloběžky v dubnu řešili třeba pardubičtí strážníci. Ti zasahovali u muže ležícího v bezvědomí na ulici. Kupodivu na místě činu neobjevili známky dopravní nehody. Muže tak nechali převézt do nemocnice, kde zjistili, že jenom tvrdě spí. „Pacient podle všeho tvrdě spal a na své okolí vůbec nereagoval. Strážníci i personál nemocnice se jej po absolvování vyšetření snažili probudit, ale ani po 40 minutách nejrůznějších probouzejících a vědomí navracejících technik lékařské vědy i starých osvědčených praktiků, se tato snaha nesetkala s úspěchem,“ sdíleli strážníci na sociálních sítích. Nakonec se ukázalo, že muž se pravděpodobně vracel z tahu, a chtěl si cestu urychlit za pomoci sdílené koloběžky. Moc daleko ale nedojel a ze stroje spadl, což ho uvedlo do spánku spravedlivých. Lékaři v nemocnici mu naměřili 2,18 ‰!

I v Česku se najde dost koloběžkářů, kteří se vyžívají ve zdraví i životu nebezpečné spolujízdě. Očividně je to oblíbená disciplína například v Českých Budějovicích, kde městští strážníci koncem listopadu dopadli tři silniční piráty okupující jednu elektrokoloběžku. „Před půlnocí spatřil operátor městského kamerového systému v Krajinské ulici tři osoby jedoucí na jedné elektrokoloběžce. Strážníci dostihli v Radniční ulici již jen dva z nich. Strážníci oba pětadvacetileté muže poučili o spáchaném přestupku podle zákona o provozu na pozemních komunikacích," potvrdila mluvčí českobudějovické policie Petra Školková. Důvod? Kamarádi si jen chtěli zkrátit cestu z akce v centru města domů. Případ nicméně bude mít soudní dohru, protože jeden z pokutovaných se proti nařčení ze spáchaného přestupku ohradil. Možná by mu ale neuškodila alespoň trocha sebereflexe.

zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Ta snad nebude chybět ani dvacetiletému kurýrovi s jídlem z Brna, který zázračně vyvázl z dopravní nehody úplně beze šrámů. Za celou kolizi ale může jenom jeho vlastní nepozornost, když při odbočování naprosto vyignoroval auta jedoucí v protisměru. Jednomu vlítnul přímo pod kola a hned letěl několik metrů v saltech k zemi. Nic se mu nestalo, i přesto, že neměl ani bezpečnostní helmu. „Z hrozivě vypadajícího střetu vyvázl jako zázrakem bez újmy, to samé se asi nedá říct o pokrmu, který měl v boxu na zádech," dodal policejní mluvčí David Chaloupka. Kurýr tak může být rád, že jediné újmy, se kterými se následně musel vypořádat byly lehké zmatení a pořádná pokuta!

Tyto příklady jsou možná úsměvné, ale je nutno pamatovat, že drtivá většina koloběžkářů takové štěstí nemá. Od zranění nebo smrti je zachránila jenom šťastná náhoda – počty zemřelých uživatelů koloběžek a elektrokoloběžek v poslední době ale stoupají závratným tempem. Je proto dobré myslet na to, že v provozu jste na koloběžce oproti dalším účastníkům ve velké nevýhodě. Dodržovat zásady bezpečné jízdy je proto především ve vašem vlastním zájmu.

Další články