Bezpečná jízda po městě

Ačkoliv byly koloběžky ještě několik let zpátky považovány spíše za hračku pro mladou generaci, dnes tomu tak rozhodně není. Někteří nadšenci je sice rádi využívají i na delších cestách, ovšem stále platí, že především slouží jako dopravní prostředek na kratší vzdálenosti pro všechny věkové kategorie. Vzhledem k tomu, že mnozí využívají koloběžku ve městě, jsme připravili přehled několika zásad, které je v jeho rámci vhodné dodržovat.

Buďte vidět

Ve městě se pohybuje mnoho jiných dopravních prostředků a srážka s nimi by mohla pro každého koloběžkáře přinést velmi nepříjemné následky. Právě proto je nutné být co nejnápadnější využitím reflexních prvků, obzvláště pak při špatných světelných podmínkách. Samozřejmostí by pak mělo být přední bílé světlo a zadní červená blikačka.

Dodržujte pravidla

Pokud holdujete i jízdě na kole, pak se pro ježdění na koloběžce vlastně nemusíte učit nic nového. Pravidla totiž v rámci České republiky platí pro obojí stejná. V případě silnic je tedy nutné jezdit po pravé straně s dostatečným odstupem, a když je to možné, měli byste používat pruhy pro cyklisty. Při jízdě ve skupině se zakazuje jezdit vedle sebe, obdobně jako na kole je tedy třeba se seřadit jeden za druhého.

Chraňte se

Stejně jako pro cyklisty platí povinnost nošení ochranné přilby pouze pro 18leté a mladší. Ničemu však rozhodně neuškodíte, když ji budete používat, i pokud do dané věkové kategorie nespadáte. V případě pádu a nárazu do hlavy totiž můžete zmírnit jinak velmi nepříjemné následky potenciálního zranění. Do provozu se také hodí zvonek, kterým můžete dát pomalejším jezdcům či chodcům najevo, že se okolo nich brzy proženete.

Jak se chovat v MHD?

Koloběžka se v hromadné dopravě smí přepravovat jen na místech k tomu určených. Přednost mají ale případně kočárky či invalidní vozíky, takže těm je kdyžtak nutné místo uvolnit. V metru jsou pro koloběžky vyhrazeny přední a zadní dveře každého z vagónů, přičemž s nimi navíc můžete cestovat bez příplatku. Pokud je vaší devízou slulšné chování a nebudete se tlačit do plných vozů MHD přes sílu, s koloběžkou by neměl být žádný problém.

A co děti?

Co se týče těch nejmenších, pravidla hovoří jasně. Děti do 10 let mohou jet na koloběžce po silnici výhradně jen pod dohledem dospělého, do dovršení plnoletosti jsou pak povinny nosit helmu. Na cyklostezce se ale mohou pohybovat bez dozoru.

Další články